بازی پردازی (گیمیفیکیشن)، ابزاری برای کمک به کارمندان

بازی پردازی (گیمیفیکیشن)، ابزاری برای کمک به کارمندان

درک مفهوم زندگی و تعامل با دیگران دو کلید اصلی برای داشتن یک موجودیت شاد و سالم در خانه و محیط کار است. این پیام شاون آکر، پرفروش ترین نویسنده و سخنران معروف است که در زمینه آخرین برنامه بازی ابلاغ شده است. به نظر می رسد استفاده از بازی پردازی برای تعامل بهتر کارکنان و نهایتاً در فرایند بهبود بهره وری در محل کار، مفید واقع شود.

بازی پردازی به معنی استفاده از بازی‌ها و تفکرات بازی‌ گونه در زمینه‌هایی است که ماهیت بازی نداشته و برای ایجاد تعامل و انگیزه در افراد به منظور رسیدن به اهدافشان بکار می رود. به طور کلی بازی پردازی ایده‌ای برای استفاده از بازی‌ها و تکنیک‌های بازی برای جلب توجه مخاطب است.

gamification-word-cloud-e1381359896747
واژه‌ بازی پردازی در سال ۲۰۰۳ توسط نیک پلینگ ابداع شد اما، در سال ۲۰۱۰ محبوبیت خود را بدست آورد. یک مثال قدیمی از بازی پردازی، برنامه مکرر پرواز (frequent-flyer program) برنامه وفاداری ارائه شده توسط یک شرکت هواپیمایی است که از آن‌ها به عنوان برنامه‌های وفاداری استفاده می‌کردند. این برنامه‌های وفاداری به شکل مایل‌های طی شده در پرواز مکرر بوده و به مشتریان در قبال مسافتی که با این خطوط هوایی پرواز می‌کردند، امتیازهایی اعطا می شد و مشتری در پرواز‌های بعدی می توانست آن‌ها را به بلیط تبدیل کند.

موسسه تحقیقات گارتنر پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۱۵ سرویس‌های بازی پردازی به اندازه‌ فیس بوک، ای ‌بی، آمازون و غیره حائز اهمیت خواهد بود و بیش از ۷۰ درصد از سازمان‌های جهانی روش های بازاریابی خود را با هدف تعامل بیشتر با مشتریان تغییر خواهند داد و یکی از این روش‌ها بازی پردازی است و هر سازمانی حداقل یک اپلیکیشن بازی پردازی خواهد داشت.

بازی پردازی با هدف تغییر رفتارها و توسعه مهارت ها استفاده شده و می تواند برای ترغیب و هدایت نوآوری و بهره وری با القای یک سطح تراز از لذت و رقابت مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است که همان نوآوری ها ممکن است در شرایطی متفاوت آنقدر هم برجسته و شاخص به نظر نرسند.

همانطور که استیو بروبیکر و کریس ویگنالی از شرکت  InfoCision اشاره می کنند، بکارگیری مدل های طراحی بازی و سناریوهایی مبتنی بر بازی ، موجب می شود تا مردم در فعالیت هایی که در رسیدن به اهداف شرکت ها کمک بیشتری می کنند، درگیر شوند.

ویگنالی، مدیر تجزیه و تحلیل عملکرد در InfoCision، می گوید:” با تمرکز بر لذت بردن از کار و ایجاد یک محیط رقابت سالم، کارکنان اغلب به معانی جدید در فعالیت های خاص دست یافته و راههای برای ترغیب و هدایت خود به سمت هدفشان پیدا می کنند”. بروبیکر، رئیس کارکنان InfoCision می ا فزاید:”طرف صحبت بازی پردازی، شرکت هایی است که واقعا می خواهند چیزهای جدید برای تعامل با نیروی کار خود امتحان کنند”.

مگی باگی معاون شرکت مشاوره ای Capgemini  در مصاحبه ای ویدئویی در ژانویه ۲۰۱۵ اشاره کرد:”افزایش فشارهای رقابتی در کسب و کار امروزی، هجوم نسل جوان، مبارزه برای جذب استعداد ها، ضرورت ارائه محصولات و خدمات بازار با سرعت بیشتر و حفظ مصرف کنندگان قبلی درنیاز به مدیریت موثر تغییرات، همگی مواردی هستند که بازی پردازی می تواند به آنها کمک کند”.

مگی باگی می گوید:” بازی پردازی سازمانی، کارمند را از طریق تمرکز بر رفتار خود، در قلب تحولات کسب و کار قرار می دهد. هنگامی که در مورد تجربه مشتری صحبت می کنیم، در کنار آن باید از تجربه کارکنان هم صحبت کنیم”. وی اضافه می کند: “آنها دو روی یک سکه هستند.”

در حالی که بازی پردازی گاهی اوقات شامل جوایز پولی مانند کارت های هدیه و یا مدالهای افتخارآنلاین است، آن را متفاوت از برنامه های پاداش و بازی های ویدئویی کرده است، زیرا بازیکنان کاملا احساسی و تخیلی درگیر بازی شده و رفتاری برخلاف سطح معاملات رایج خواهند داشت.

برایان بورک، تحلیلگر موسسه گارتنر در کتاب خود با عنوان “Gamify “چنین می گوید: چگونه بازی پردازی انگیزه مردم را به انجام کارهای فوق العاده بر می انگیزد”.”مردم از راه های مختلفی الهام می گیرند و یکی از راه های ایجاد انگیزه در افراد، درگیر کردنشان با چالش های عملی ، تشویق آنها در بالا بردن سطح پیشرفت و بوجود آوردن حس بهترین بودن و کسب بهترین نتیجه در آنهاست.”

بورک در ادامه می گوید:”بازی پردازی فقط این کار را انجام می دهد”. “در بطن آن، بازی پردازی برای درگیر شدن سطح عاطفی مردم و برانگیختن انگیزه آنها برای دستیابی به اهداف خود عمل می کند.”

دانیل پینک در کتاب خود:” حرکت رو به جلو: حقیقتی تعجب آور در مورد عوامل برانگیزاننده ما ” به صراحت بیان می کند که برای حفظ تعامل، پاداش خارجی به تنهایی کافی نیست و در واقع این نوع پاداش ها، گاهی اوقات اثر مخالف دارند و بازی پردازی در وهله اول به پاداش ذاتی و حسی تکیه کرده و تعامل مردم را در سطح عاطفی حفظ می کند.

بهره مندی بازی پردازی از داده های ارزشمند:

بازی پردازی راهی عملی برای بهره‌مندی از داده‌های ارزشمند بوده و ابزاری قدرتمند در ایجاد انگیزه برای عملکرد به
تر، محرک نتایج کسب ‌وکار و ایجاد یک مزیت رقابتی محسوب می شود. با دریافت و تحلیل داده‌های بزرگ در رفتارو کسب‌وکار می‌توان تجربه‌ ای جذاب که موجب ایجاد انگیزه‌ای برای کارکنان و کاربران شود را خلق کرد. داده‌های ارزشمند ، بینشی گسترده در مورد رفتارهای کاربران، انواع محتوا و فعالیت‌ها را ارائه داده و باعث بهبود نتایج می‌شوند. همچنین موجب تطابق رفتارهای مختلف کاربران و انگیزه‌ها توسط شرکت‌ها می شود. برای کسب بیشترین ارزش از بازی پردازی لازم است تا فراتر از داده‌ها رفته و علاوه بر یافتن چگونگی رفتار کاربران، سعی کنید به دلیل آن نیز دست یابید تا با ایده‌های خلاقانه‌ بیشتری سیستم را بهبود دهید. به طور کلی استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها و بازی پردازی، هر یک به نوبه‌ خود، به افزایش فروش و وفاداری مشتری کمک خواهد کرد.

روانشناسی بازی پردازی:

بازی پردازی تعدادی از مفاهیم روانشناختی، از جمله انگیزه، رفتار و شخصیت را در بر دارد. تسلط عمیق و درک این مفاهیم یکی از کلیدهای مهم برای اجرای بازی پردازی مناسب است.

مزایای بازی پردازی:

بازی پردازی دارای مزایای بسیاری بوده و بسته به نوع صنعت متفاوت است. اصلی‌ترین معیارهای قابل اندازه‌گیری موفقیت عبارتند از: تعامل، نفوذ، وفاداری، زمان صرف شده و ویروسی شدن.

پیاده سازی بازی پردازی در دنیای واقعی :

شرکت سامسونگ از اولین شرکت هایی است که بازی پردازی مرتبط با CRM را مورد استفاده قرار داد. مجله CIO در ماه مارس ۲۰۱۵ گزارش داد که شرکت Allstate، مجموعه هتل های حیات و شرکت زیراکس همگی از بازی پردازی برای آموزش کارکنان، بهبود بهره وری، و افزایش فروش استفاده کرده اند.

دانشگاه ایالتی آریزونا به تازگی تلاشی جدید برای استفاده از بازی پردازی در آموزش دانشجویان علوم محیط زیست خود انجام داده است. یک بیمارستان کودکان معروف، یک برنامه مبتنی بر بازی را با عنوان “درد گروهی”  توسعه داده است تا بیماران جوان خود را به داشتن دقت بیشتر واداشته و به گزارش دهی مداوم از سطح درد خود تشویقشان کند.

شرکت فورد، غول خودروسازی، از اهرم بازی پردازی در قطعات، خرید و فروش و تیم خدمات استفاده کرده است. و شرکت لوازم آرایشی لورئال از بازی پردازی در جذب نیرو استفاده می کند.

مدیر منابع انسانی شرکت لورئال در اواخر سال گذشته اظهار کرد :”ابزار بازی پردازی در ارائه راهکارهایی برای چالش های زندگی واقعی تدوین شده است. این ابزار به ما کمک می کند تا مهارت های تحلیلی متقاضی کار را که ممکن است از طریق ابزار سنتی استخدام امکان پذیر نباشد، درصفحه نمایش خود ببینیم. ما برای جذب ۲۰ درصد از کادر مدیریتی این شرکت از طریق کانال های بازی اقدام کردیم “

SAP مثالی دیگر از یک شرکت با بهره گیری از مزایای بازی پردازی است. در واقع این شرکت نزدیک به یک دهه از بازی پردازی استفاده می کند. این شرکت نرم افزاری آلمانی رتبه ای به همکاران درجه اول انجمن شبکه SAP خود اختصاص داده است. کاربران هنگام مشارکت در انجمن و یا لایک کردن محتوای آن امتیاز می گیرند.

در مقاله ای کوتاه که توسط این شرکت ارائه شد، توضیح داده شده که:”رتبه بندی در سطحی عمومی، هنگام بررسی عملکرد کارکنان و جستجوی مدیران برای یافتن کارشناسان در زمان تشکیل تیم پروژه قابل مشاهده است”. کاربران از ابتدا، بر اساس رزومه خود در رتبه بندی SCN قرار گرفته و کارمندان و کارفرمایان در موقعیت های شغلی، از این رزومه ها برای دعوت به کار افراد استفاده می کنند.

آنچه که روزی به عنوان یک برآورد متریک صرفا داخل سازمانی در نظر گرفته شده بود، برای تشویق مشارکت جامعه، به یک اعتبار با ارزش در جهان واقعی تبدیل شده است. “

بروبیکر اشاره می کند که برای تحقق وعده های بازی پردازی، این طرح باید با فرهنگ سازمان مطابقت داشته باشد و روسای شرکت باید بازخورد تشویقی داشته و مایل به بهینه سازی راه حل های خود برای حفظ کارکنان درگیر کار بوده و به طور موثری، شاخص های کلیدی عملکرد خود را مشاهده و پیگیری کنند.

نیر ایال و استوارت لومان نویسندگان مقاله Fast Company  خاطر نشان می کنند که سازمان ها نیاز به چیزی بیش از اعطای جوایز دستی و مدالها داشته و به سیستم های متمرکز بر روی پیشرفت روند کار نیاز دارند.

آنها می گویند: تدوین یک راهبرد بازی پردازی، باید شامل “ایجاد تجربیات متفکرانه که میان رقابت و همکاری تعادل ایجاد می کند” بوده و مشارکت را به عنوان یک گزینه ترجیحی و نه الزامی، معرفی کند. همچنین سازمان ها باید به یاد داشته باشند که پس از چندی، هر نوع بازی یا فعالیت می تواند به امری خسته کننده تبدیل شود، پس مهم است تا برای حفظ تازگی و سرگرم کننده بودن آن ها تلاش شود.

بروبیکر از InfoCision اشاره می کند که: “انجام این اقدامات می تواند تعهد کارکنان را هدایت کرده و به نوبه خود باعث افزایش بهره وری شود. این مسئله حائز اهمیت است زیرا، بهره وری یک اصل اساسی است – شاید این اصل اساسی – باعث موفقیت کسب و کارشود.

ویگنالی می گوید: “بهره وری، برای بسیاری از کسب و کارها، همه چیز محسوب می شود، هر شرکتی
تلاش می کند تا مردم را مشغول نگه دارد و تمام این تلاشها قابل سنجش بوده و بازده آن نیز قابل سنجش است. کیفیت، در مفهوم خدمات مشتری قابل اندازه گیری است، اگر چه کسب و کارهای مختلف کیفیت را با روش های مختلف اندازه گیری می کنند. تا زمانی که کیفیت قابل اندازه است، می تواند نامزدی برای بازی پردازی باشد. “

منبع خبر: مجله CUSTOMER