چالش های موجود در امنیت SIP

چالش های موجود در امنیت SIP

پروتکل SIP تماس های ویپ را حمل کرده و باعث گسترش فعالیت هایی است که با ارتباط ویپ خود انجام می دهیم و در عین حال، بصورت چشمگیری باعث کاهش هزینه ها می شود. از دیگر ارمغان های SIP که طبیعتاً از آن استقبال کمتری می شود، نگرانی های امنیتی در تماس های تلفنی است.

متأسفانه SIP نسبت به حملات سایبری آسیب پذیر است. این موضوع در حال حاضر از سوی کسب و کارها، مصرف کنندگان و صنعت ارتباطات راه دور به مسئله ای قابل تفکر و نگران کننده تبدیل شده است.

SIPSecurity

در گزارشی رسمی که اخیرا توسط شرکت تکنولوژی مخابراتی پاناماکس در زمینه SIP ارائه شده ، به این موضوع اشاره شده است که: ” فایروال در مواجهه با حملات سایبری از سوی هکرهای بالقوه، به تنهایی برای محافظت از یک شبکه ویپ کافی نیست”

در این مقاله نشان می دهد که باید در برابر هک ترافیک ویپ، رویکردی چند جانبه در نظر گرفته شود. SIP سیگنالینگ و جریان رسانه ای باید محافظت شده و دسترسی شبکه به داشتن احراز هویت قوی تری نیاز دارد. امنیت فیزیکی نیاز به تقویت داشته و بایستی آگاهی در مورد آسیب پذیری های امنیتی ذاتی در ویپ افزایش یابد.

کوین رایلی، معاون بخش مهندسی و مقام ارشد فناوری در شرکت SONUS، چند مرحله را برای تأمین امنیت ترافیک SIP پیشنهاد می دهد. 

در ابتدا وی طرفدار اجرای سیاست های امنیتی قوی در تمام ادارات و بر روی تمام دستگاه هاست. در مرحله بعدی استفاده از رمزگذاری، شبکه های خصوصی مجازی و تأیید هویت برای انتقال ترافیک SIP به نقطه پایانی را پیشنهاد می کند.

علاوه بر آن رایلی استفاده از مدل های اکتشافی برای تجسس و شناسایی الگوهای مشکوک و یا مخرب در ارتباطات را نیز توصیه می کند. او همچنین اشاره می کند که کنترل پذیرش تماس هر جلسه، نه تنها می تواند در ایجاد اطمینان از کیفیت تماس کمک کند، بلکه در جلوگیری از تلاش ورود غیر مجاز هم نقش بسزایی دارد. از کنترل کننده لایه مرزی جلسه باید برای حفاظت از شبکه هسته سازمانی استفاده شود.

یکی از چالش های امنیت SIP این است که در هر دو موضوع فنی و اجتماعی نقش دارد. هم می تواند در ارتباطات ویپ هک و شکاف ایجاد کند و هم قادر به اعتماد سازی در عملکرد این نوع ارتباطات است.

با توجه به بینش های بازار، انتظار می رود بازار ویپ تا سال ۲۰۲۰ به رشد ۸۶٫۲ میلیارد دلاری دست یابد که حداقل مقداری از این درآمد باید در دستیابی به امنیت SIP بهتر هزینه شود.

در حال حاضر بسیاری از مردم از بابت امنیت ارتباطات ویپ خود نگران نیستند، اما اگر صنعت مورد نظر با چالش های بیشتری روبرو شود، دیدگاه کاربران هم تغییرکرده و به امنیت ویپ خود بصورت جدی تر توجه خواهند کرد.