آیا فیس بوک می تواند با مسنجر خود، رقبایش را به چالش بکشاند؟

آیا فیس بوک می تواند با مسنجر خود، رقبایش را به چالش بکشاند؟

همانطور که خوانندگان به احتمال زیاد می دانند، تعداد بی شماری از برنامه های کاربردی VoIP در بازار وجود دارد. این برنامه ها در محدوده ای وسیع فعالیت کرده و از سطح مصرف کننده عادی تا شرکت های سرمایه گذاری و تجاری را پوشش داده و فقط محدود به فراخوانی صدای کاربران نبوده و ویژگی هایی ورای آن را ارائه می دهند. احتمالا اسکایپ و وایبر از پرطرفدارترین برنامه های کاربردی مستقل محسوب می شوند که امروزه در دسترس عموم هستند، اما بدین منظور نیست که فشار وارده بر آنها از سوی رقبایشان احساس نشود.
facebook-whatsapp
 
این اکنون سوال اینست که: کدام برنامه می تواند این دو برنامه محبوب را با یک چالش واقعی مواجه کند؟
پست های ارسالی اخیر در “وبلاگ فیوز جاپلین” نشان می دهد که فیس بوک به زودی خواهد توانست ویژگی های سطح بالا، از ویژگی هایVoIP ، را به مسنجر خود اضافه کند که بلافاصله می تواند حضور آن را در دنیای تجارت پر رنگ تر کرده و از موقعیتی که در حال حاضر در آن است، بالاتر ببرد(ویژگی مذکور، ورای ارائه خدمات تماس عمومی رایگان به سایر اعضا است). ویژگی های سطح بالا به معنی کیفیت صدای و ویدئوHD، امکان به اشتراک گذاری اطلاعات ، و امکان ارائه تماس به افراد غیر عضو است.
وبلاگ ادعا می کند که در مورد این مسئله، سکوت فیس بوک تا به این لحظه بوده است. با این حال تحلیلگران معتقد هستند که فیس بوک در حالی برای گسترش توانایی هایش، خود را تحت فشار قرار داده که ممکن است این تحولات مطابق میل و منافع کاربران نباشد.
این تحولات می تواند منجر به انتشار برتر محصول ارائه شده در چند سال اخیر شود. متاسفانه خبر بدی که برای هواداران استفاده از خدمات عمومی اولیه خواهد بود، این است که هر نوع وقفه در ارائه قابلیت جدید فیس بوک، به اسکایپ و وایبر زمان بیشتری برای ادامه کارشان و امکان ایجاد پایگاهی را می دهد که بطور حتم هر انتشار جدیدی که توسط غول رسانه های اجتماعی ارائه شده را به چالش خواهد کشاند.
شاید در دنیای تجارت، بزرگترین قابلیت اضافه شده از دنیایVoIP، نقل و انتقال نشأت گرفته از اتصال مایکروسافت به اسکایپ است. ترکیب اسکایپ و ابزارهای اتصال، منجر به بروز تعدادی از ویژگی های ارتباطات یکپارچه به پلت فرم های VoIP می شود که بسیاری از کاربران شیفته آنها خواهند شد. اسکایپ به شکل یک برنامه برای چت کردن باقی خواهد ماند، اما همین برنامه به ظاهر ساده نیز شامل بسیاری از ویژگی های کسب و کار متمرکز مانند، به اشتراک گذاری محتوا، قابلیت انتقال تماس و ارتقاء آن با “تجهیز به قابلیت اطمینان و عملکرد آن” است.
فیس بوک می تواند با نرخ تماس های پایین تر و ارائه تماس رایگان در ویژگی های عمومی خود به مبارزه ادامه داده و حق خود را مطالبه نماید که این قضیه شبکه هایی اختصاصی متشکل از هواداران فیس بوک که از قبل با خدمات رسانه ای اجتماعی آن آشنا شده اند را، به ارمغان خواهد آورد. در حال حاضر هیچ اظهاراتی مبنی بر نحوه ادامه این کار در آینده و به انتها رساندن آن وجود ندارد. گمانه زنی های آگاهانه از تبدیل فیس بوک به یک رقیب قطعی و جدی در میان سایر بازیگران بزرگ این نقش در دنیا خبر می دهد. در حال حاضر، تنها چیزی که فیس بوک به آن نیاز دارد، انتشار محصولی برتر است. بنابراین بایستی صبور باشیم.