رونمایی از استریسک ۱۵: انقلابی در ارتباطات متن باز

رونمایی از استریسک ۱۵: انقلابی در ارتباطات متن باز

استریسک یکی از بازیگران اصلی و قدیمی دنیای ارتباطات متن باز است. در هر ارتقا و توسعه جدید پلتفرم و دسترسی کاربران به امکاناتی پیشرفته تر در حوزه متن باز راهکاری غنی بدست می آید. همایش AstriCon که در این هفته برگزار می شود، جایگاهی ویژه در حرکت رو به جلوی شرکت Digium داراست.

امروز، Digium استریسک ۱۵ را به عنوان یک پلتفرم نسل آینده متن باز برای مجهز شدن به سفارشی سازی و ارتباطات صوتی و تصویری استثنایی عرضه کرد.

Matthew Fredrickson، سرپرست پروژه استریسک در دیجیوم، گفت: “محیط ارتباطات امروز در حال تغییر است. کسب و کارها برای برقراری ارتباطات به چیزی بیشتر از صدا نیاز دارند؛ آنها خواهان ویدئو کنفرانس و یکپارچگی ارتباطی نیز هستند.”

استریسک ۱۵ ارتباطات مبتنی بر وب و راهکارهای سیستم سابق تلفنی را برای ارائه دهندگان به ارمغان می آورد. این نسخه جدید کنفرانس ویدیویی چند گانه انتخابی (SFU) را به راه حل کنفرانس صوتی ConfBridge استریسک اضافه می کند. در این راستا کاربران می توانند WebRTC را برای کنفرانس های ویدئویی استفاده کنند؛ علاوه بر ادغام با کلاینت های WebRTC، ادغام با شرکت کنندگان فقط-صوتی بدون در نظر گرفتن تکنولوژی ارتباطی به عنوان:

IoT connected SIP video endpoints

نیز ممکن خواهد بود.

به منظور راه اندازی این نسخه آزمایشی WebRTC، دیجیوم از Tip تکنولوژی Spear استفاده می کند، یعنی:

Multiplexing RTCP، BUNDLE و Unified Plan

در استفاده از Unified Plan، استریسک ۱۵ اولین پلت فرم برای انجام این کار است، ارائه اخیر از IETF که سازگار و قابل پشتیبانی با مایکروسافت، گوگل، موزیلا و غیره بوده برای جلسات مولتی مدیا تحت پروتکل SDP می باشد. با قرار دادن RTCP Multiplexing و BUNDLE برای کار، بسیاری از دردسرها در استقرار کاهش می یابد، زیرا برای ترافیک ویدیویی و صوتی اجازه به مانور دادن روتر NAT و فایروال مقدور می باشد.

Fredrickson همچنان اظهار داشت که استریسک همیشه ابزاری ایده آل برای ایجاد راهکارهای کنفرانس صوتی است که بین پروتکل های تلفنی منتقل می شود و نسخه ۱۵،گزینه های کنفرانس ویدئویی پیشرفته، قابلیت به اشتراک گذاری صفحه نمایش با نقاط انتهایی دارای قابلیت WebRTC و از بین بردن نیاز به ادغام تکنولوژی های اضافی صرفاً برای ویدیو را به این پلتفورم افزوده است. این ساده سازی در زیرساخت ارتباطات، نیاز به پیاده سازی و پشتیبانی از چند برنامه مستقل را کاهش داده است.

آینده ارتباطات کاملاً روشن است، منبع باز، امکانات بی شمار و بهنگام (Real Time). ارتباطات ابری و WebRTC همراه با یکدیگر این چشم انداز را ایجاد می کنند، چشم اندازی که انتظار می رود Digium و پلت فرم Asterisk در آن نقش مهمی ایفا کنند.