گرایش کسب و کارهای کوچک بسوی UCaaS

گرایش کسب و کارهای کوچک بسوی UCaaS

بکارگیری ارتباطات یکپارچه به عنوان خدمات یا (UCaaS)، یک مدل واگذاری است که در آن انواع ارتباط، برنامه ها و خدمات مشارکتی به یک ارائه دهنده شخص ثالث برون سپاری شده و از طریق شبکه IP انجام می شوند.

cytco_UCaaS

از زمانی که راه حل های مبتنی بر ابر مختص سازمانها، تمامی ارتباطات تجاری شرکتها در هر اندازه را متحول نمود، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه  شرکت های کوچک تا متوسط بیشترین سود حاصل از این تحولات را کسب کرده اند. در روزهای نخستین شکوفایی ارتباطات یکپارچه، تنها سازمانهای بسیار بزرگ قادر به ارائه و استفاده از خدمات تلفنی مبتنی بر آی پی، راه حل های همکاری، برقراری کنفرانس و موارد دیگر بودند. اکنون به لطف خدمات ابری، شرکت های کوچکتر نیز می توانند بدون صرف هزینه های کلان، از همان ویژگی ها بهره مند شوند.

اخیرا توسط شرکت سیسکو و مرکز تحقیقات ZK بر اساس ۵۰ مصاحبه اختصاصی و انفرادی با صاحبان کسب و کار کوچک و رهبران IT تحقیقاتی به عمل آمده که نتایج آن به مزایای سیستم های ارتباطی یکپارچه مبتنی بر ابر به عنوان یک سرویس خدماتی، اشاره می کند. محققین دریافتند که امروزه ۸۶ درصد از شرکت های کوچک بکارگیری سیستم های ارتباطات یکپارچه مبتنی بر ابر را به عنوان راهکاری ممکن در ارتباطات خود در نظر گرفته و آن را جایگزین سرویس های سنتی خود کرده اند.

در این گزارش به این موضوع اشاره شده که “گرایش به رشد یک کسب و کار در کنار کاهش هزینه ها، موضوع جدیدی نیست. اما نگاهی به گذشته نشان می دهد که دستیابی همزمان به این دو مورد از موضوعات مشکل آفرین و دشوار بوده است.” با این حال دیجیتالی شدن، این موضوع را به امری با اولویت بالا تبدیل کرده که باعث ایجاد تغییرات در بازار به شکلی سریعتر از قبل شده است.

درحالی که موسسات و شرکت های کوچک و متوسط همان اولویت شرکت های بزرگ را در رشد درآمد، افزایش سودآوری، جذب مشتریان جدید و کاهش هزینه دارند، اما به دلیل عدم دارا بودن سرمایه کافی برای سرمایه گذاری بر روی راه کارهای اساسی استقرار یافته، اغلب مجبور به فداکاری و چشم پوشی از این خواسته خود بوده اند. علاوه بر مورد فوق الذکر، این شرکت ها اغلب به دلیل وجود مشکلات با چالش های دیگری از جمله امنیت فناوری اطلاعات، نیروی کار سیار با نیازهای ارتباطی متفاوت و کمبود متخصص برای رسیدگی به مشکلات پیچیده IT و  عدم بهینه سازی منابع خود، مواجه بوده اند. ارتباطات یکپارچه مبتنی بر ابر، بر بسیاری از موانع سنتی غلبه کرده است.

“برای تمام مشکلات موجود در زمینه فعالیت های تجاری و IT هیچ راه حل واحدی وجود ندارد، اما ارتباطات یکپارچه با ارائه یک گزینه چند وجهی، مشکلات مختلف را تحت الشعاع قرار داده است”

شرکت های بزرگ دارای بودجه و کارکنانی هستند که براحتی می توانند در ارتباطات مستقر، از آنها برای ایفای نقش در استراتژی دفتر مجازی استفاده کنند اما، شرکت های کوچک قادر به انجام این کار نیستند. امروزه راه کارهای ارتباطات یکپارچه به عنوان سرویس (UCaaS) امنیت و کنترل را در سطح کسب و کارهایی که به سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارند، ارائه می دهد و مهمتر از همه این که مدیریت آن توسط شخص دیگری و بدون دردسرهای رایج IT انجام پذیر است.

حفظ یک سیستم ارتباط یکپارچه علاوه بر مسائل مدیریتی ثابت، نیاز به ارتقاء مداوم و جایگزینی سخت افزارهای از رده خارج شده دارد. UCaaS توسط سرویس دهنده مدیریت می شود و همین امر به معنای کاهش بار مدیریت IT بوده و یا در نهایت تنها به مدیریت تعداد کمی نرم افزار سرویس گیرنده، نیاز خواهد بود.

هنگامی که از چند ابزار استفاده می شود، از بین بردن پیچیدگی های لازم همیشه مطلوب خواهد بود، بسیاری از دستگاههای شخصی کارکنان، توسط خودشان استفاده شده و ترکیب همه این موارد با هم ادغام شده و استراتژی دفتر مجازی را ایجاد می کنند. خدمات UCaaS، بدون نیاز به نرم افزار اضافی، امکان دسترسی هرکسی را در شبکه فراهم می کند.

در این تحقیق بر این نکته تأکید شده UCaaS به طور گسترده می تواند ویژگی های متفاوتی را ارائه داده و خدمات متفاوتی را مدیریت نماید و شرکت های کوچک و متوسط باید راهکارهای متفاوت را با هم مقایسه کرده تا راه حلی را بسته به سادگی و سطح امنیتی و وسعت ویژگی های ارائه شده انتخاب نمایند. علاوه بر این ممکن است، شرکت های در حال رشد به دنبال راهکاری مبتنی بر مدل قیمت گذاری  “پرداخت در حین توسعه” باشند. در این مدل بسته به شرایط جاری و نیاز فعلی هزینه می شود. اما باید راهکار بصورتی باشد که بتوان نیازهای قابل پیش بینی در آینده را نیز با آن مرتفع کرد.