کدامیک پیروز عرصه VoIP است، اسکایپ یا وایبر؟

کدامیک پیروز عرصه VoIP است، اسکایپ یا وایبر؟

در میان خدماتی که تاکنون VoIP در هر زمینه ای برای ارتباطات راه دور ارائه داده است، همواره امکانات سازگار با تلفن همراه در گامی فراتر از بقیه قرار داشته است. از زمانی که فناوری VoIP بواسطه ارائه دهندگان این سرویس خدمات خود را عرضه کرد، شرکت های تجاری با بهره مندی از وسعت امکانات این فناوری، موفق به کاهش میزان قابل توجهی از هزینه های خود شده و درصد قابل توجهی در پرداخت های آنها صرفه جویی شد که در همین راستا مصرف کنندگان از طریق دستگاههای سیار و تلفن همراه خود از مزایای آن بهره مند شدند.

با این حال در این پهنه گسترده  که به مثابه یک میدان مبارزه است، زمینه های رقابت تنگاتنگ بوضوح به چشم می خورد. برنامه های کاربردی متفاوتی برای دانلود وجود دارند که به کاربران برای استفاده بهینه در کاهش هزینه های  VoIP امکاناتی خاص ارائه می دهد، اما در نهایت دو رقیب اصلی باقی می ماند: اسکایپ و وایبر

viber-skype

موضوع جالب توجه این است که دلیل جار و جنجال های تبلیغاتی نهفته در پشت فناوری ویپ چیست و در نهایت کدامیک پیروز میدان رقابت خواهد بود؟

بهای تمامی آن چه که در پی آن هستید از جمله قیمت، هزینه ثبت نام، کنفرانس ویدئویی ، کیفیت تماس، و نحوه دسترسی به برنامه های موجود، به صورت قابل توجهی کاهش می یابد.

از لحاظ قیمت و هزینه، وایبر در گامهایی فراتر قرار گرفته، اما نکته مورد توجه آن است که تنها در صورتی که شما با کاربر دیگری از وایبر در تماس باشید، هزینه کمتری متحمل می شوید و در صورت برقراری تماس با کسی غیر از کاربران وایبر، پرداخت هزینه های سرویس دهنده مخابراتی شامل حالتان خواهد بود.

در نهایت اینجا اسکایپ برنده است ، به دلیل این که هزینه های مرتبط با تماس منظم با شماره های رایج در اسکایپ، کمتر از هزینه های سرویس دهنده خدمات مخابراتی است. در صورتی که شما کاربر وایبر بوده و فقط با کاربران وایبر تماس داشته باشید، می توان وایبر را فاتح کاهش هزینه هایتان بدانید.

وقتی صحبت از نحوه استفاده می شود، اسکایپ کمی فراتر از چشم انداز تلفن همراه عمل می کند. اسکایپ توسط اکثر دستگاه های های دیجیتالی پشتیبانی می شود، در حالی که وایبر بر روی اکثر تلفن های عموم مردم و نه همه مردم در دسترس است. با این حال، وایبر ویژگی های سرویس گیرنده رومیزی را از خود نشان می دهد. با این وجود، اسکایپ به دلیل قابلیت دسترسی آسانش به طور گسترده ای استفاده می شود. تماسهای ویدئویی اسکایپ را در سطح بالایی از رقابت نگه داشته است و این قضیه اکثرا به این دلیل بوده که بیشتر ویدئو کنفرانس های وایبر تنها در سال گذشته انجام شده است.

تازه ترین اخبار به ما می گوید که وایبر در حال حاضر توسط سیستم عامل Chrome پشتیبانی می شود، اما سایر رقبا از جمله ، Google Hangouts  و IMO مدت زمان طولانی است که دست به این کار زده اند. اسکایپ مدت مدیدی است که بواسطه پلت فرم های مختلف از این ویژگی به خوبی استفاده کرده است و همین امر باعث شده تا وایبر هم به این کار اقدام کند.

در نهایت ممکن است که وایبر  ظاهرا در زمینه های مختلفی عقب مانده به نظر برسد، اما این قضیه به این دلیل است که وایبر هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و قابل دسترس بودن آن توسط دستگاههای تلفن همراه و رایانه های شخصی، کشش و جذابیت وایبر را بالا برده است و همین امر در جذب  کاربران وایبر و افزایش تعداد کاربران  وفادار آن نقش بسزائی داشته است. رشد سریع وایبر آن را به رقیبی سخت در برابر اسکایپ تبدیل کرده است که از دلایل بارز آن می توان به این نکته اشاره کرد که اسکایپ در حال از دست دادن انحصار خود در عرصه ارائه “مکالمات صوتی و تصویری رایگان” است.

برنامه های کاربردی اسکایپ و وایبر دارای مجموعه ویژگی های متفاوت اند ، اما هر دو برنامه های کاربردی برقراری تماس صوتی، ارسال پیام فوری و به اشتراک گذاری فایل با کاربران دیگر را ارائه می دهند. سایر ملاحظات مهم در مقایسه این دو عبارتست از: عملکرد برنامه های کاربردی در رابطه با صرفه جویی باتری در عملکرد تلفن ، اما بسیاری از مصرف کنندگان اتفاق نظر دارند که قیمت و صرفه جویی در هزینه مهمترین موضوع مورد توجهشان است.