افزایش کیفیت ارتباطات تلفن های مبتنی بر IP با استفاده از Asterisk 13

افزایش کیفیت ارتباطات تلفن های مبتنی بر IP با استفاده از Asterisk 13

یکی از نرم افزارهای متن بازی که در مراکز تلفن و سیستم های ارتباطی VOIP مبتنی بر لینوکس مورد استفاده قرار می گیرد، سوییچ نرم افزاری Asterisk نام دارد. مدیر پروژه شرکت دیجیوم ( Diguim)  نسخه ۱۳ ام این سوییچ نرم افزاری را در روز جمعه منتشر کرد. در نتیجه انتشار این نسخه جدید، عملکرد ۱۸ درصد از نرم افزارهای ارتباطی دنیا به دلیل کاهش پیچیدگی های ناشی ازبرنامه نویسی های نامتعارف افزایش خواهد یافت.
به طور مثال یکی از مدیران ارشد پروژه، مت جردن ( Matt Jordan) در مصاحبه با FierceEnterpriseCommunications گفته است: ” من در حال ساخت سیستمی با استفاده از استریسک هستم و می خواهم از وضعیت کلیه تماس های سازمان از همه نقاط و در هر لحظه مطلع شوم. در نسخه های پیشین Asterisk به منظور تحقق این امر ناچار به آگاهی ازاتفاقاتی بودم که می توانست منجر به تغییر نام کانال های سیستم گردد.”

سوییچ نرم افزاری Asterisk-نرم افزارهای متن بازقابل استفاده بر روی سیستم های ارتباطی VOIP مبتنی بر لینوکس

سوییچ نرم افزاری Asterisk-نرم افزارهای متن بازقابل استفاده بر روی سیستم های ارتباطی VOIP مبتنی بر لینوکس


در ادامه یکی از شرایطی که ممکن است با تغییر نام کانال ها مواجه شویم توضیح داده خواهد شد: در سیستم های تماس تلفنی، دو شیوه انتقال وجود دارد. در تماس تلفنی به صورت کورکورانه ( Blind Transfer) ، طرف اول ( First Party) ( دریافت کننده تماس) بدون آنکه از وضعیت خط طرف سوم ( Third Party) مطلع باشد ارتباط را برقرار می سازد. در مقایسه با این شیوه انتقال، در تماس تلفنی با واسطه ( Attended Transfer) ،طرف سوم ارتباط ابتدا هلد شده ( برای مدتی منتظر می ماند) سپس طرف اول به منظور برقراری ارتباط جدید پیش از برقراری تماس بین طرف دوم ( Second Transfer) و سوم، با طرف سوم ارتباط برقرار کرده، در صورت مهیا بودن شرایط (مثلا آزاد بودن خط طرف سوم، تمایل طرف سوم به ایجاد ارتباط،…..) آن تماس را برقرار می سازد.
جردن همچنین بیان می دارد که توسعه دهندگان نسخه پیشین Asterisk ( نسخه ۱۲ ام) با عمل خسته کننده ای مواجه بودند، یعنی می بایست پس از آنکه ارتباط طرف دوم برقرار شد، نام کانال های جدید مربوط به انتقال کورکورانه را تطبیق دهد. برای این کار کلاینتی که از سوییچ نرم افزاری آستریسک استفاده می کند باید یک کد در اختیار داشته باشد. کلاینت با استفاده از این کد می تواند جداول نام گذاری را به روزرسانی نماید.
جردن در ادامه اظهار داشته که دلایل ساختاری پیچیده بسیاری در پشت چرایی لزوم تغییر نام کانال ها در نسخه ۱۲ این فریم ورک وجود دارد. در نسخه جدید Asterisk (13) قابلیت ارایه یک مدل قابل پیشبینی از طول عمر کانال ها، bridge ها و کلیه تماس ها وجود خواهد داشت. بنابراین کلاینتی که بر روی این سوییچ کار می کند دیگر منتظر ایجاد این تغییرات و نیز عمل رمز گشایی نخواهد بود. در نسخه های پیشین کلاینت با استفاده از عمل رمز گشایی عامل ایجاد تغییرات ( ارتباط کورکانه یا با واسطه) را تشخیص می داد. برای حل مشکلات نسخه قبلی، در نسخه جدید کلیه اطلاعات به شیوه ای بسیار بسیار دقیق و قابل پیش بینی تولید می شود به طوریکه حتی اگر تغییرات پیشین رخ دهد شما دیگر به هیچ عنوان نگران به روز رسانی اسامی کانال ها نخواهید بود.
سوییچ نرم افزاری Asterisk سرویس های نشان داده شده در شکل را پشتیبانی می کند.

سوییچ نرم افزاری Asterisk سرویس های نشان داده شده در شکل را پشتیبانی می کند.


امروزه کلاینت های ارتباطی متن بازی که برروی Asterisk ساخته می شوند شامل FreePBX مبتنی بر وب، گوشی های متفکر مبتنی بر پلت فرم ارتباطات یکپارچه و پلت فرم مانیتورینگ QueueMetrics هستند. کلیه این پیاده سازی ها سهمی اساسی در Asterisk داشته اند. در حال حاضر نسخه ۱۳ ام این framework با پلت فرم های کلاینت ها تست شده اند.
جردن همچنین اضافه کرد برای پشتیبانی از ورژن ۱۳ به تغییرات کوچکی در کدهای پیاده سازی شده نیاز است. در بخش مدیریت نرم افزار بهبودهایی صورت گرفته در حالی که نسخه های پیشین با برخی مشکلات مواجه بود. همچنین پیشرفت هایی در زمینه پیش بینی رفتارهای این سوییچ نرم افزاری صورت گرفته است.