سرویس های ویپ در امارات متحده ممنوع شد

سرویس های ویپ در امارات متحده ممنوع شد

امروزه ویپ و تکنولوژی های سوئیچ های نرم افزاری فراگیر شده است. در حال حاضر اشخاص و کسب و کارهای بیشماری از ویپ استفاده می کنند. چرا که با استفاده از ویپ می توان تماس های کاری و خانوادگی را با هزینه اندکی انجام داد.
از میان برنامه های ویپ، اسکایپ و وایبر محبوب تر بوده و قابلیت اطمینان آن ها باعث شده، کاربران دسکتاپ و موبایل، آن ها را به سایر برنامه ها ترجیح دهند.
اخیراً، بسیاری از روزنامه ها و شبکه های اجتماعی، از جمله مجله Gulf Business گزارش داده اند که وایبر در امارات متحده بلاک شده است (همانطور که در ایالت Sindh پاکستان به دلایل متفاوتی بلاک شد) و بدین ترتیب باعث ایجاد نظرات و نگرانی های زیادی در جامعه شدند. این اخبار، دوستداران وایبر را به شدت تکان داد به همین دلیل سازمان تنظیم مقررات این کشور (TRA) فوراً وارد صحنه شده و طی یک بیانیه رسمی، دلایل بلاک این برنامه را توضیح داد.
banned-voip-apps
 
مطابق اظهارات این سازمان، اسکایپ (خبرهشدار) و وایبر هنوز مجوزی برای فعالیت در امارات متحده ندارند. تنها شرکت هایی که مجوز فعالیت در این کشور را دارند Etisalat و du بوده و در حال حاضر فقط این شرکت ها می توانند سرویس های مخابراتی را ارائه دهند. در نتیجه، فقط این دو شرکت می توانند سرویس های ویپ را ارائه دهند.
سال گذشته، سازمان تنظیم مقررات این کشور، در بیانه ای اعلام کرده بود که سیاست رگولاتوری ویپ آن تنها به دارندگان مجوز (برای مثال Etisalat (خبرهشدار)) اجازه می دهد که سرویس های مخابراتی از جمله سرویس های ویپ را ارائه دهند. بنابراین، بلاک شدن اسکایپ، نتیجه سیاست های مخابراتی این کشور بوده است.
اسکایپ و وایبر تنها برنامه هایی نیستند که تحت تأثیر این سیاست قرار گرفته اند. مشتریان اپل (خبرهشدار) نیز نمی توانند از برنامه اختصاصی اپل به نام FaceTime بر روی آیفون ها و آیپدهای خود استفاده کنند. نگرانی هایی وجود دارد که واتس اپ (WhatsApp) نیز به سرنوشت وایبر دچار شود چرا که در هفته گذشته در مجله Gulf Business مطلبی منتشر شد حاکی از آن که قرار است قابلیت تماس صوتی رایگان به این برنامه اضافه شود.
به زودی قابلیت تماس صوتی در اختیار بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر قرار خواهد گرفت. Jan Koum ، مدیر عامل واتس اپ، در فوریه گذشته اعلام کرد ” ما در حال اضافه کردن قابلیت تماس صوتی رایگان به واتس اپ می باشیم تا افراد بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.” این گزینه ابتدا در اختیار کاربران اندروید (خبرهشدار) و iOS قرار گرفته و پس از آن برای کاربران بلک بری و ویندوز فون نیز ارائه خواهد شد.
سازمان تنظیم مقررات امارات متحده در بیانیه خود اعلام کرده که تنها دارندگان مجوز، می توانند سرویس های مخابراتی را ارائه دهند و سرویس های جهانی آنلاین را قدغن کرده است. مردم این کشور می توانند از طریق کمپانی du به سرویس اسکایپ دسترسی داشته باشندو به نظر می رسد Etisalat نیز به زودی این قابلیت را در اختیار کاربران را قرار خواهد داد.
سیاست سازمان مقررات این کشور (TRA)، شامل پیام های متنی نمی شود و کاربران این کشور می توانند همچنان از سرویس های متنی اسکایپ و واتس اپ استفاده کنند.