اپراتورهای موبایل با استفاده از گیتوی های دیتای جدید می توانند سرویس های سلولار را با هات اسپات های وای فای یکپارچه کنند

اپراتورهای موبایل با استفاده از گیتوی های دیتای جدید می توانند سرویس های سلولار را با هات اسپات های وای فای یکپارچه کنند

امروزه اکثر تجهیزاتی که به اینترنت متصل می شوند از وایرلس و به خصوص وای فای استفاده می کنند. Juniper Research  (خبرهشدار) پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۱۷، ترافیک دیتای گوشی های موبایل و تبلت ها از مرز ۹۰۰۰۰ پتا بایت نیز خواهد گذشت که ۶۰ درصد این ترافیک مربوط به وای فای خواهد بود. لازم به ذکر است که این رقم برای اروپا بیشتر خواهد بود چرا که در سال ۲۰۱۲، ۷۱ درصد ترافیک وایرلس آن از طریق وای فای بود و پیش بینی شده که تا سال ۲۰۱۶ این میزان به ۷۸ درصد خواهد رسید.
اپراتورهای موبایل با استفاده از گیتوی های دیتای جدید می توانند سرویس های سلولار را با هات اسپات های وای فای یکپارچه کنند
با توجه به افزایش تقاضا، هات اسپات ها نیز در حال افزایش می باشند. طبق گزارش منتشر شده از  سوی Informa Telecoms and Media3 (خبرهشدار)، تعداد هات اسپات ها در دنیا ۱٫۳ میلیون بوده که پیش بینی شده تا چهار سال آینده این رقم به ۵٫۸ میلیون خواهد رسید. سرویس های موبایل با پهنای باند بسیار بالا، دسترسی به وای فای موبایل را به عنوان راهی برای ارتقاء سرویس و کاهش هزینه های عملیاتی آغاز کرده اند.
اما دسترسی نامطمئن هات اسپات ها، چالشی برای سرویس های دیتای موبایل از قبیل صوت، پیام رسانی، ویدئو و قابلیت های امنیتی مانند کنترل والدین محسوب می شود چون اپراتورهای موبایل نمی توانند امنیت شبکه دیتای موبایل را با این هات اسپات های وای فای که فقط دسترسی نامطمئن را ارائه می کنند تضمین نمایند.
در یکی از پژوهش های اخیر Alcatel-Lucent در مورد این مسئله چنین عنوان شده است ” به منظور پشتیبانی از این نوع ارائه سرویس، صنعت موبایل و اپراتورها در حال افزودن گزینه های ۳GPP-defined برای ارائه سرویس بر روی شبکه های دسترسی ۳GPP مطمئن و نامطمئن می باشند.”
دو ابزار مهم برای وای فای عبارتند از گیتوی TWAG که ارتباط بین شبکه دیتای موبایل و شبکه های وای فای را فراهم کرده و گیتوی ePDG که برای اپراتورها این امکان را فراهم می کند که سرویس های دیتای موبایل را بر روی شبکه های non-3GPP (خبرهشدار) غیر مطمئن ارائه دهند.
ePDG ارتباط امن بین شبکه های دیتای موبایل و شبکه های non-3GPP غیر مطمئن را برقرار می سازد. امنیت این راهکار بدین صورت تأمین می شود که بین دستگاه کاربر و ePDG یک IPSec برقرار می شود. به محض این که آدرس IP محلی به دستگاه کاربرد تخصیص یافت، تونل IPSec برقرار می شود.
در مقاله مذکور آمده ” این تونل از دستگاه کاربر و به ازای هر نشست PDN برقرار می شود و از شبکه دیتا و دستگاه کاربر محافظت می کند.”
به دلیل این که ePDG از همه نوع شبکه وای فای پشتیبانی نموده، گیتوی هایی که از ePDG پشتیبانی می کنند مانند گیتوی Alcatel-Lucent 7750 SR Mobile Gateway می توانند از همه قابلیت های خود استفاده نمایند. در مورد Alcatel-Lucent 7750 SR Mobile Gateway این قابلیت ها شامل توسعه کنترل، واسط های حسابرسی و سیاست مشتریان و همچنین قابلیت های شبکه IP/MPLS به منظور پشتیبانی از یکپارچگی با شبکه های موجود می شود.