ویپ چیست؟

ویپ چیست؟

مقدمه

ویپ مخفف صدا بر روی پروتکل اینترنت (Voice Over Internet Protocol) بوده و به معنای ارائه سرویس تلفن بر روی بستر اینترنت می باشد.
اگر شما به اینترنت دسترسی داشته باشید می توانید سرویس تلفن خود را از طریق اینترنت برقرار کنید.
بسیاری از افراد، علاوه بر سرویس تلفن معمولی، از ویپ نیز استفاده می کنند، چرا که ارائه دهندگان سرویس های ویپ در مقایسه با شرکت های تلفن معمولی، با هزینه کمتر به ارائه خدمات می پردازند.

ویپ چگونه کار می کند؟

اول باید به طریقی، سیگنال های آنالوگ تلفن به دیجیتال تبدیل شوند تا امکان ارسال آن ها بر روی اینترنت وجود داشته باشد، این تبدیل یا توسط گوشی های ویپ یا به وسیله یک ابزار جداگانه مانند ATA انجام می شود.
ویپ با استفاده از ATA
گوشی های معمولی —- ATA —- اترنت —- روتر —- اینترنت —- ارائه دهنده سرویس ویپ
ویپ با استفاده از گوشی های IP
گوشی های شبکه —- اترنت —- روتر —- اینترنت —- ارائه دهنده سرویس ویپ
اتصال ویپ به صورت مستقیم
همچنین این امکان وجود دارد که بدون اتصال به یک ارائه دهنده سرویس ویپ و به صورت مستقیم، به یک کاربر ویپ دیگر وصل شد. اما اگر بین تجهیزات ویپ، روتر NAT وجود داشته باشد، این راهکار با مشکلاتی روبر خواهد شد.
گوشی شبکه —- اترنت —- روتر —- اینترنت —- روتر —- اترنت — گوشی شبکه

چرا از ویپ استفاده کنیم؟

دو دلیل عمده برای استفاده از ویپ وجود دارد.

  • هزینه کمتر
  • قابلیت بیشتر

هزینه کمتر
سرویس های ویپ نسبت به سرویس های مشابه سیستم تلفن سنتی، هزینه کمتری دارند. همچنین چون برای انتقال داده و صوت از یک شبکه، استفاده می شود، باعث صرفه جویی در هزینه ها می گردد. این مسئله به خصوص در مواردی صادق است که کاربران، ظرفیت شبکه بهره برداری نشده داشته و بدون صرف هزینه اضافی، می توانند از آن برای ویپ استفاده کنند.
گاهی، کاربران تماس های ویپ را رایگان می دانند چون فقط با پرداخت هزینه اینترنتشان، به این سرویس ها دسترسی دارند، سرویس هایی از قبیل Skype این نوع تماس های رایگان را ارائه می دهند.
قابلیت بیشتر
ویپ قابلیت هایی ارائه می دهد که ارائه آن ها از طریق شبکه تلفن قدیمی مشکل است.

  • صرفنظر از این که کجا هستید، تماس های ورودی به طور خودکار، به گوشی ویپ شما ارسال خواهد شد. بنابراین شما می توانید گوشی ویپ خود را در سفر همراه خود داشته  و در هرجایی که به اینترنت دسترسی داشته باشید، تماس های خود را دریافت کنید.
  • کارکنان مراکز تماس می توانند با استفاده از ویپ، در صورت دسترسی به اینترنت، کار خود را از هر جایی انجام دهند.

گوشی شبکه

اگر می خواهید سیستم ویپ با کیفیتی داشته باشید، باید در انتخاب تجهیزات ویپ از قبیل گوشی های شبکه، دقت کنید.
 
نگاهی نزدیکتر: گوشی شبکه چیست
گوشی ویپ نوعی گوشی تلفن است که دارای پورت IP (اترنت) می باشد. با استفاده از پورت های IP، این گوشی ها می توانند به سایر گوشی های IP و همچنین به ارائه دهنده سرویس ویپ وصل شده و با آن ها تبادل داده کنند. این امر به شما امکان برقراری و دریافت تماس را می دهد.

IP چیست؟

حتماً بارها واژه IP را شنیده و به آن برخورده اید. IP مخفف پروتکل اینترنت یا Internet Protocol می باشد و به معنای روشی است که پاکت های داده از طریق شبکه محلی (LAN) یا شبکه گسترده (WAN) منتقل می شوند.
تکنولوژی IP برای انتقال داده در شبکه ها به کار می رود و ما هر روزه از آن استفاده می کنیم. شما هم اکنون که در حال خواندن این مطالب از روی سایت هستید نیز دارید از IP استفاده می کنید. اصطلاح ویپ نیز از همین جا نشأت گرفته است.
گوشی شبکه (گوشی ویپ) چگونه کار می کند؟
گوشی های ویپ ( یا گوشی های شبکه) از طریق میکروفون، صدای آنالوگ را دریافت کرده و آن را به بسته های دیجیتال تبدیل می کنند و سپس آن را با استفاده از پروتکل IP بر روی شبکه، انتقال می دهند. همچنین گوشی های ویپ می توانند پاکت های دیجیتال را به جریان صدای آنالوگ تبدیل کرده و از طریق گوشی به شما ارائه کنند.
گوشی های ویپ برای عملیاتی از قبیل انتقال داده و تبدیل آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ، از یک سری کدک های صوتی و پروتکل های ویپ استفاده می کنند.
ممکن است این واژه ها به نظر شما نا آشنا بیاید، نگران نباشید، ما توضیح مختصر و مفیدی در اختیار شما قرار خواهیم داد.
پروتکل ویپ مشخص می کند که پاکت های صدا، چگونه بر روی شبکه IP منتقل می شوند. در بیشتر موارد، هر گوشی شبکه، از یک پروتکل ویپ پشتیبانی می کند، اما بعضی از آن ها این قابلیت را دارند که با فیرمورهای مختلف فلش شده و این پروتکل پیش فرض تغییر یابد (پس برای تغییر پروتکل، باید دستگاه را فلش کنید، به همین دلیل بهتر است قبل از این که اقدام به خریداری گوشی شبکه کنید، مشخص کنید که به چه پروتکلی نیاز دارید).

پروتکل های سیگنالینگ ویپ که باید آن ها را بشناسید

پروتکل سیپ (Session Initiation Protocol)
سیپ یک پروتکل استاندارد است که امروزه توسط تمام سیستم ها و سرویس های ویپ، استفاده و پشتیبانی می شود.
SCCP (Skinny Client Control Protocol)
SCCP یک پروتکل اختصاصی است که توسط گوشی ها و Call Manager سیسکو استفاده می شود.
MGCP (Media Gateway Control Protocol)
MGCP نسخه جدیدتر پروتکل SGCP (Simple Gateway Control Protocol) بوده و پروتکل قدیمی ویپ محسوب می شود. لازم به ذکر است که این پروتکل امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.
H.323
H.323 در سال ۱۹۹۶ معرفی شد و اولین استاندارد ویپ محسوب می شود. سازندگان تجهیزات صوتی و ویدئو کنفرانس به طور گسترده این پروتکل را پیاده سازی کردند، همچنین این پروتکل در برنامه های بلادرنگ اینترنتی زیادی به کار رفته و توسط بسیاری از ارائه دهندگان خدمات در سراسر دنیا، برای ارائه سرویس های صدا و تصویر بر روی شبکه های IP،استفاده شده است.
اما باید خاطرنشان کرد که امروزه از H.323 کمتر استفاده می شود. بعضی از ارائه دهندگان ویپ به دلیل وجود سخت افزارهای قدیمی، همچنان از آن پشتیبانی می کنند اما پشتیبانی از آن در کنار پشتیبانی از پروتکل SIP انجام می شود و این پروتکل دیگر به عنوان پروتکل اصلی استفاده نمی شود.

کدک های ویپ

کدک صوتی ( این واژه از دو کلمه تشکیل شده : کد و دیکد) مسئول تبدیل صدای آنالوگ به فرم دیجیتال می باشد به نحوی که بتوان آن را بر روی شبکه داده، ارسال/دریافت و یا ذخیره سازی کرد. کدک های صوتی بر روی دو پارامتر اصلی خطوط تلفن، یعنی کیفیت صدا و پهنای باند موردنیاز، تأثیر زیادی دارند. گوشی های ویپ پیشرفته از کدک های متعددی از قبیل GSM، iLBC, G.711 (ulaw/alaw), G.722, G723, G729 پشتیبانی می کنند.

ATA چیست؟

ATA مخفف اداپتور ترمینال آنالوگ (Analogue Terminal Adapter) می باشد. ATA تلفن آنالوگ را به شبکه ویپ متصل کرده و معمولاً دارای یک پورت اترنت و یک پورت RJ-11 می باشد. گاهی به ATA، گیتوی ویپ، اداپتور ترمینال (TA)، اداپتور FXS و غیره نیز گفته می شود. این تجهیزات از پروتکل SIP یا ازپروتکل IAX پشتیبانی می کنند.

گیتوی مدیا چیست؟

گیتوی مدیا که به آن گیتوی ویپ نیز گفته می شود، دستگاهی است که شبکه تلفن معمولی را به شبکه ویپ متصل می کند. گیتوی ویپ حداقل دارای یک پورت تلفن معمولی و یک پورت اترنت می باشد.