خریداری CloudVolumes توسط VMware

خریداری CloudVolumes توسط VMware

امروزه مشتریان سرویس های ابر، منابع خود را با توجه به تعداد هسته CPU، ظرفیت ذخیره سازی، اندازه حافظه محلی و پهنای باند شبکه مشخص می کنند. اما آیا می شود منابع موردنیاز برنامه ها از طریق یک پورتال به طور خودکار مشخص شود، پورتالی که نه تنها قابلیت نصب برنامه ها را داشته باشد بلکه میزان قدرت پردازشی موردنیاز آن ها را نیز مشخص کند؟ به این صورت در سمت کلاینت با داشتن یک دستگاه مثل کروم بوک، نه تنها می توان برنامه ها را از راه دور اجرا کرد بلکه می توان آن ها را از راه دور نیز مدیریت کرد.
این مسئله، ایده پشت CloudVolumes است، CloudVolumes پلت فرمی برای مدیریت و مجازی سازی برنامه های کاربردی است که مؤسس و مدیر عامل آن راج پارخ می باشد که در دهه ۱۹۹۰ یکی از مدیران ارشد سان میکروسیستم بود. چهارشنبه گذشته، VMware اعلام کرد که CloudVolumes را خریداری کرده تا کنسول تنظیمات برنامه های آن را با VMware Horizon 6 یکپارچه کند.
VMware
با این کار، VMware در تکنولوژی مجازی سازی، به سطحی جدید و منحصر به فرد، به نام لایه بندی (layering) دست پیدا کرد. مشکلی که امروزه در دنیای مجازی سازی با معماری ویندوز وجود دارد، این است که تغییرالزامات آن (bindings) – پیوند بین برنامه و کتابخانه هایی که برای اجرای آن موردنیاز است- بسیار سخت می باشد.
یکی از نقاط ضعف معماری ویندوز این است که برنامه ها برای اجرا، باید هر بار در ویندوز نصب شوند. مایکروسافت دو پلت فرم مجازی سازی برنامه را ارائه داده است. یکی از آن ها RemoteApp بوده که با استفاده از پروتکل RDP، از طریق سرور، برنامه ها را از راه دور اجرا می کند و دیگری App-V بوده که یک سیستم پکیجینگ است.  اما در هر دو پلت فرم، مشکل اصلی، یعنی معماری رجیستری کماکان به قوت خود باقی است.
CloudVolumes این نقص معماری را به این صورت حل کرده است، Windows VM را به اجزایی به نام volume تقسیم کرده که شامل هسته، میان افزار و برنامه های کاربردی می شود و VM می تواند این volumeها را کنار هم قرار داده و یک تصویر کامل را ارائه دهد و این کار می تواند به صورت زنده نیز انجام شود. بنابراین سازمان ها دیگر نیاز ندارند برای هر برنامه، تصاویر جدیدی در ماشین مجازی ایجاد کنند.
ویدئویی که اخیراً از طرف CloudVolumes منتشر شده این عمل را انجام می دهد. در مدت زمان ۳ دقیقه، CloudVolumes 50 برنامه از قبیل مایکروسافت آفیس وAdobe Reader، همراه با همه لینک های رجیستری لازم برای فایل های PDF و DOCXرا درون یک ماشین مجازی زنده نصب می کند.
CloudVolumes همان قابلیتی که Docker برای لینوکس ارائه کرده، یعنی ایجاد قابلیت حمل برای برنامه های کاربردی را برای ویندوز لحاظ کرده است. در Docker مشکل به این صورت حل شد که یک نوع جدید از کانتینر (container) ماشین مجازی ایجاد شد که در آن وابستگی هایی که در طول برنامه پیش می آمد را نگهداری می کرد.
اما این استرتژی برای ویندوز کار نخواهد کرد. بنابراین CloudVolumes از فرمت های موجود ماشین مجازی استفاده کرده و قسمت هایی از سیستم عامل را در آن قرار خواهد داد.
این تکنولوژی این قابلیت را دارد که VMware Horizon را متحول کند. علاوه بر این که می توانید VMها را با برنامه های از پیش نصب شده نمونه سازی کنید، این امکان وجود دارد که VMهای تکی را نصب کرده و در آینده آن ها را با هم گروه بندی کنید. همچنین اگر رجیستری خراب شود یا اختلالی در آن ایجاد شود، این سیستم می تواند به طور کامل این مشکل را برطرف کند، طوری که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. باعث شرمساری است که مایکروسافت CloudVolumes را نخرید.