جان چمبرز: حرکت سیسکو به سوی SDN، سال ها زمان خواهد برد.

بازگشت به تازه‌های دنیای IT و موبایل

مدیر عامل سیسکو، آقای جان چمبرز، به گزارشگران و سرمایه گذاران اعلام کرد که بار دیگر، سیسکو را از نو خواهد ساخت.

وی در روز سه شنبه و در مقابل یکی از تجهیزات ویدئو کنفرانس شرکت خود، درباره خبری که روز قبل منتشر شده بود، توضیحاتی ارائه کرد. وی در مصاحبه با تلویزیون Bloomberg چنین عنوان کرد ” استراتژی ما موفق بوده و سرمایه گذاران ما نیز این موضوع را درک کرده اند، ما اکنون در مسیر درستی قرار داریم و می خواهیم یک بار دیگر سیسکو را بازسازی کنیم.”

Cisco_logo.svg

 

نوسازی سیسکو یکی از موضوعاتی است که در طول پنج سال گذشته، بارها از طرف وی عنوان شده و به دنبال این سخنان، سیسکو ۶۰۰۰ تن از پرسنل خود را تعدیل کرده است.

با نگاهی به رویکرد مالی سال ۲۰۱۴ این شرکت، مشخص می شود که منظور چمبرز از “نوسازی”، بیشتر “تجدید سرمایه گذاری” بوده است. در این گزارش، وی بیان کرده است:

“در سال ۲۰۱۱، ما شاهد رشد سریع بازار بودیم و متوجه شدیم که باید در شرکت خود، تغییرات اساسی ایجاد کنیم. ما این تغییرات را سریع تر از همتایان خود درک کرده و به دنبال یک راهکار استراتژیک بودیم، چرا که متوجه شدیم فقط پاسخ به تعاملات و تغییرات آتی کافی نخواهد بود. سپس برنامه تغییر و تحول خود را مبتنی بر دو هدف اساسی تدوین نمودیم: اول، ایجاد نوآوری، سرعت، انعطاف و کارایی در کسب و کار خود و دوم، تبدیل شرکت خود از یک فروشنده صرف کالا به ارائه دهنده معماری، سپس راهکار و اکنون تئوری تجربی. ما در راستای این اهداف، اقدامات خوبی انجام دادیم و این امر برای شرکت ما، انعطاف پذیری و استفاده بهینه از فرصت های بازار را به ارمغان آورده است.”

اگر بپذیریم که سیسکو اکنون در حال فروش تئوری های تجربی خود می باشد باید توجه داشت که حداقل بعضی از این تئوری های تجربی نیز موفقیت آمیز نبوده اند.

چهارشنبه گذشته سه تن از بزرگترین مشتریان سیسکو در سایت تلویزیون Bloomberg، خواستار تغییر سیاست های سیسکو شدند و اعلام کردند در غیر این صورت، مشتریان خود را از دست خواهد داد.

یکی از این مشتریان، شرکت سرمایه گذاری Goldman Sachs می باشد که تحلیلگر شبکه آن ها، Simona Jankowski، در آپریل گزارشی ارائه کرد مبنی بر این که بازار SDN کاملاً با بازار سوئیچ های شبکه متفاوت می باشد و در بازار SDN دیگر یک شرکت (مانند سیسکو) نمی تواند همه بازار را به دست بگیرد. پس از انتشار، این گزارش بسیار مورد استقبال قرار گرفت، به حدی که وقتی خانم Jankowski در گزارش خود سیسکو و Juniper Networks را از اپل و گوگل متمایز کرد، نویسندگان نوشتند که Jankowski ادعا کرده این دو شرکت گوگل و اپل درشبکه بوده و حتی، سیسکو اپل آینده می باشد.

اما مدیر عامل Goldman Sachs، آقای Martin Chavez، در مصاحبه با Bloomberg، به این حاشیه ها به این صورت پایان داد، وی عنوان کرد که این مطلب را قبلاً نیز به آقای چمبرز بیان کرده بود “ما قصد نداریم به همان میزانی که سال گذشته برای خرید محصولات شما صرف کردیم امسال نیز پرداخت کنیم. مگر این که در روش خود تغییرات اساسی ایجاد کنید.”

شرکت Goldman Sachs که یکی از بزرگترین مشتریان سیسکو می باشد به طور عمومی از سیسکو خواسته که حداکثر تا ۱۲ ماه دیگر، عملیات نوسازی که در سال ۲۰۰۹ شروع کرده بود را کامل کند.

اما چمبرز در عصر همان روز به این صورت پاسخ داد، پاسخی که شاید چندان هم خاطر این مشتریان را نتوانسته آسوده کند:

“ما به خوبی مطلع هستیم که نتایج استراتژی و بسیاری از تصمیماتی که گرفته ایم ممکن است در یک دوره سه ماهه مشهود نباشد. همچنین می دانیم که بعضی از سرمایه گذاری هایی که امروز انجام می دهیم ممکن است سال ها زمان ببرد تا نتیجه دهد. اما من مطمئن هستم که در آینده وقتی به گذشته نگاه می کنیم، این دوره تغییر و تحول، نقطه عطفی در تاریخ سیسکو به شمار خواهد آمد و رشد سریع شرکت و ارزش بلند مدت برای مشتریان، ذینفعان، شرکاء و کارمندان هر دو با هم تضمین خواهد شد.”

Facebooktwittergoogle_pluslinkedininstagram